دانستنی ها

نکات مهمی که باید درباره انتخاب مانتو براساس فرم بدن بدانید

نحوه انتخاب مانتو براساس فرم بدن

هنگامی که برای خرید مانتو به یک فروشگاه مراجعه می‌کنید، معمولاً به چه نکاتی توجه می‌کنید؟ همین که از مانتو خوشتان بیاید برای شما کافی است؟ آیا تا به حال به انتخاب مانتو براساس فرم بدن فکر کرده‌اید؟

اگر به‌دنبال یک استایل بی‌نقص و منحصربه‌فرد هستید، باید بگوییم که هنگام خرید، انتخاب مانتو براساس رنگ پوست، فرم بدن و جنس پارچه انجام می‌شود.

در ادامه با ما همراه باشید تا علاوه‌بر انواع فرم بدن، با نکات مهم انتخاب مانتو براساس فرم بدن نیز آشنا شوید.

 

چرا انتخاب مانتو براساس فرم بدن اهمیت دارد؟

احتمالاً برای شما هم پیش آمده که مانتو زیبایی را پشت ویترین یک فروشگاه می‌بینید و فکر می‌کنید بهترین و زیباترین انتخاب برای شما است. وقتی همان مانتو را پرو می‌کنید زیبایی خود را نشان نمی‌دهد و اصطلاحاً به شما نمی‌آید. در صورتی که وقتی دوستتان آن مانتو را می‌پوشد زیبایی آن چند برابر می‌شود. در این جا، فرم بدن مهم‌ترین نقش را بازی می‌کند و اهمیت خود را نشان می‌دهد. برای راهنمایی بیشتر انتخاب مانتو براساس فرم بدن، بد نیست که با انواع فرم بدن نیز آشنایی داشته باشیم.

 

انواع فرم بدن

برای این‌که خوش‌استایل و خوش‌تیپ به نظر برسید، اصلاً نیاز نیست فرم بدن خود را تغییر دهید. فقط کافی است در قدم اول بدن خود را در هر شکلی که وجود دارد بپذیرید و بعد با شناخت بیشتر، متناسب با فرم بدن خود لباس بپوشید.

به‌طور کلی پنج نوع فرم بدن وجود دارد که آگاهی از آن به شما کمک می‌کند هنگام انتخاب مانتو براساس فرم بدن خود، بهتر عمل کنید. انواع فرم بدن به شرح زیر هستند:

  • فرم بدن مستطیل شکل
  • فرم بدن سیب شکل
  • فرم بدن مثلث وارونه
  • فرم بدن ساعت شنی
  • فرم بدن گلابی شکل

در ادامه مقاله، ضمن معرفی هر فرم بدن، به شما می‌گوییم که کدام مدل مانتو با کدام شکل بدن تناسب دارد.

 

انتخاب مانتو براساس فرم بدن مستطیل شکل

 

مانتو مناسب برای فرم بدن مستطیل شکل

 

بدن مستطیلی شکل به بدنی گفته می‌شود که تقریباً انحنا و گودی مشخصی در آن وجود نداشته و دیده نمی‌شود. در بدن مستطیلی شکل اندازه عرض شانه و عرض باسن تقریباً با هم برابر است. دور کمر نیز به‌طور تقریبی با سایر قسمت‌های گفته شده از نظر اندازه یکسان است.

اگر شکل بدن شما از نوع مستطیلی است، هنگام انتخاب مانتو براساس فرم بدن خود، سعی کنید بیشتر تمرکز خود را روی قسمت کمر بگذارید تا انحنای موجود در بدن شما، بیشتر خود را نشان دهد. پوشیدن مانتوهایی که در قسمت کمر دارای برش هستند و یا قسمت کمر آن‌ها تنگ‌تر از بالاتنه و پایین‌تنه است، می‌تواند فرم بدن شما را زیباتر نشان دهد. علاوه‌بر این، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شما کمربند است. استفاده از مانتوهای کمربنددار انحنای زیبایی به قسمت میان‌تنه شما داده و اندام شما را ظریف‌تر نشان می‌دهد.

نکته دیگری که هنگام انتخاب مانتو براساس فرم بدن مستطیلی باید به آن توجه کنید مدل یقه است. یقه‌ هفت یا V شکل (مانند یقه انگلیسی) می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد.

 

انتخاب مانتو براساس فرم بدن سیب شکل

 

مانتو برای فرم بدن سیب

 

اگر بالاتنه و میان‌تنه شما یعنی شکم، کمر، بازو و سینه‌ از قسمت پایین‌تنه یعنی باسن و پاها درشت‌تر و حجیم‌تر است، اندام شما از نوع سیبی شکل است. در این نوع از فرم بدن، تمرکز چربی‌ها در قسمت بالاتنه است.

اگر اندام شما از نوع سیبی شکل است، برای انتخاب مانتو براساس فرم بدن خود، از مانتوهای راسته با برش‌های عمودی استفاده کنید. سعی کنید مانتویی انتخاب کنید که در قسمت بالاتنه آن هیچ‌گونه چین‌خوردگی یا پیلی وجود نداشته باشد. در غیر این صورت، بالاتنه‌ حجیم‌تر و بزرگ‌تر به نظر خواهد آمد. همچنین، اگر قصد دارید از مانتوهایی با پارچه طرح‌دار استفاده کنید، مانتویی انتخاب کنید که طرح‌های آن در قسمت پایین باشد.

برای یقه مانتو نیز بهتر است از مانتوهایی با یقه کشیده برگردان مانند یقه انگلیسی، یقه آرشال، یقه آمریکایی و یقه U شکل استفاده کنید تا بالاتنه شما را کشیده‌تر نشان دهند.

استفاده از کمربند نیز می‌تواند کمر شما را باریک‌تر نشان دهد. البته به این نکته حتماً توجه کنید که کمربند از نوع پهن نباشد.

بیشتر بخوانید: فوت و فن‌های انتخاب مانتو اداری با کیفیت برای افراد مختلف

انتخاب مانتو براساس فرم بدن مثلث وارونه

 

مانتو برای فرم بدن مثلث وارونه

 

فرم بدن مثلث وارونه یا برعکس به گونه‌ای است که قسمت شانه و سینه پهن‌تر و بزرگ‌تر از قسمت باسن و یا دور کمر به نظر می‌رسد. در این نوع از فرم بدن، به‌این‌دلیل که دور باسن نیز کوچک است باریکی دور کمر چندان به چشم نمی‌آید. در فرم اندام مثلث وارونه، عرض شانه‌ها از پایین‌تنه یا خط ران بیشتر است، به همین خاطر، هنگام خرید مانتو، بیشتر تمرکز باید در قسمت پایین‌تنه باشد.

هنگام انتخاب مانتو براساس فرم بدن مثلث وارونه یا معکوس، جهت ایجاد هماهنگی و تناسب میان بالاتنه و پایین‌تنه، باید مانتویی انتخاب کنید که پایین‌تنه شما را درشت‌تر و بالاتنه را ظریف‌تر و کوچک‌تر نشان دهد.

مانتوهایی با یقه باریک و کشیده V و یا U شکل برای اندام مثلث معکوس بسیار مناسب است. زیرا در این مدل‌ها، خط یقه از قفسه سینه و شانه‌ها پایین‌تر است و بالاتنه کوچک‌تر به نظر می‌رسد.

اگر به مدل مانتو کیمونو علاقه دارید حتما خرید آن را مد نظر خود قرار دهید، زیرا این مدل مانتو عرض شانه را کم‌تر نشان می‌دهد و برای اندام مثلث معکوس گزینه خوبی است. همچنین، در صورتی که قصد خرید مانتو کتی دارید، سعی کنید اندازه آن طوری باشد که تا زیر باسن را پوشش دهد. در غیر این صورت، بالاتنه شما بزرگ‌تر از پایین‌تنه به نظر می‌رسد و تعادل و هماهنگی در اندام شما رعایت نمی‌شود.

 

انتخاب مانتو براساس فرم بدن ساعت شنی

 

انتخاب مانتو برای تیپ بدنی ساعت شنی

 

فرم بدن ساعت شنی محبوب‌ترین نوع شکل اندام در میان زنان است. در این نوع از فرم بدن، عرض شانه‌ها و باسن تقریبا شبیه به هم بوده و قسمت کمر باریک است. باسن و سینه بزرگ و انحنا در قسمت کمر از جمله نقاط قوت اندام ساعت شنی محسوب می‌شود.

اگر شما هم دارای فرم بدن ساعت شنی هستید باید به شما بگوییم که در انتخاب لباس براساس فرم بدن تقریباً محدودیتی نخواهید داشت. اگر می‌خواهید انحنای کمر شما بیشتر نمایان شود می‌توانید از مانتوهای کمربنددار استفاده کنید. مانتوهای کتی که در قسمت کمر تنگ بوده و اندازه قد آن‌ها تا روی باسن است نیز جذابیت شما را چندین برابر می‌کند.

سعی کنید خیلی از مانتوهای چین‌دار مخصوصاً اگر چین‌های آن زیاد است، استفاده نکنید. زیرا زیبایی اندام شما را از بین می‌برد. در هنگام انتخاب مانتو براساس فرم بدن ساعت شنی، به یقه مانتو نیز دقت کنید. مانتوهایی با بقیه کشیده مانند یقه هفت برای شما مناسب هستند.

 

انتخاب مانتو براساس فرم بدن گلابی شکل

 

مانتو مناسب برای فرم بدن گلابی شکل

 

افرادی که قسمت پایین‌تنه یا باسن و ران‌های بزرگ‌تری نسبت بالاتنه یعنی سینه و شانه دارند، فرم بدن گلابی شکل دارند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، در انتخاب مانتو براساس فرم بدن باید سعی کنید تمرکز را از قسمت پایین‌تنه که بزرگ‌تر و برجسته‌تر است برداشته و روی کمر و بالاتنه تمرکز کنید تا تعادل در اندام شما ایجاد شود.

برای انتخاب مانتو براساس فرم بدن گلابی شکل، به‌هیج‌وجه از مانتوهایی که در قسمت دامن چین دارند استفاده نکنید. زیرا پایین‌تنه شما را حجیم‌تر نشان می‌دهد. به‌جای آن، مانتوهایی که در قسمت بالاتنه چین‌دار هستند را انتخاب کنید تا تعادل لازم برقرار شود.

همچنین می‌توانید مانتوهایی بپوشید که قسمت بالاتنه و سرشانه‌های آن طرح‌دار و کارشده باشد تا خط شانه عریض‌تر به نظر برسد. اگر قصد استفاده از مانتوهای کتی را نیز دارید، بهتر است قد آن‌ از ران پایین‌تر باشد. علاوه‌بر این، مانتوهایی با یقه پهن و گرد نیز برای شما مناسب‌تر هستند.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب شلوار براساس فرم بدن

 

کلام آخر

انتخاب مانتو براساس فرم بدن یکی از ضروری‌ترین نکاتی است که هنگام خرید مانتو باید در نظر گرفته شود. ما در این مقاله سعی کردیم شما را در شناخت نوع فرم بدن خود آشنا کنیم و در قدم بعد راهنمایی‌ها و نکات  لازم را برای انتخاب مانتو براساس فرم بدن به شما ارائه دهیم.

فروشگاه پوشاک مانتو امین، با عرضه مدل‌های متنوع مانتو مانند مانتو تابستانی، مانتو و شلوار اداری، مانتو کتی و… می‌تواند تمام سلیقه‌ها را پوشش دهد. برای اطلاع از قیمت مانتو و خرید مدل‌های متنوعی از آن با قیمت مناسب و کیفیت عالی، از فروشگاه اینترنتی مانتو امین دیدن کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *